Македонија на најниското 116-то место по слобода на медиуми

Од:

Слободата на медиумите во Македонија падна за 22 места на листата на органзацијата „Репортери без граници“. Сега од 94 место се најде на 116 место на листата, што претставува најлоша оценка досега.

reporteri-lista
Македонија е една од земјите со најголем пад на слободата на медиумите во однос на минатата година, а пред нас на листата се Чиле, Тонго, Танзанија, Кенија, Замбија, Мозамбик, Кувајт, Того, Нигерија, Катар, Брегот на Слоновата Коска.

Причините кои ја сместија земјава како последна во целиот регион се многу слабиот пристап до информации, намерата „македонскиот парламент да ја легализира цензурата“, а се наведува и физичко и психичко насилство врз новинарите и злоупотребата на рекламите како форма на притисок врз медиумите.

 Судското малтретирање, често базирано на несоодветно законодавство, недостигот од пристап до податоци од јавен интерес, физичкото и психолошкото насилство против оние кои работат во новинарството, јавните и приватни маркетинг сектори се користат како алатка, сивата економија поседува значајни делови од медиумите. Сето ова претставуваат пречки за правото да се пренесат вестите, и правото луѓето да знаат што се случува. Следејќи ги опасните примери од Унгарија и Италија, македонскиот парламент се спрема да ја „легализира цензурата“, континуирано дувајќи топло-ладно кон професијата која често е надвор од воспоставените принципи , стои  во извештајот на Репортери без граници.

 

Во регионот најдобро стои Србија која е на 63. место, веднаш зад неа Хрватска на 64. место, Босна на 68. потоа Грција на 84. позиција, веднаш зад неа Косово, Бугарија 88. место, и Албанија на 102. позиција.

Македонија пред 4 години беше на 34. место на оваа листа, и од тогаш до сега падот е за цели 82 места.

На врвот на листата се скандинавските земји-Финска, Холандија и Норвешка, а полоша позиција од нас имаат 63 земји меѓу кои се Авганистан, Куба, Виетнам Туркменистан, Ирак.

Би можело да ве интересира

Бугарската телеграфска агенција предлага балканските агенции да формираат „Балканска соба за вести“

А1он

Доделување на наградите на ЕУ за истражувачко новинарство

Ана Ололовска

АВМУ: Во август медиумите не го прекршиле Изборниот законик при известување за Локалните избори 2021

Ана Ололовска

Проект Пегаз: Новинари, политичари, бизнисмени, активисти на листата за следење преку шпионски софтвер

Вархеји: Медиумскиот амбиент на Балканот мора да се менува

Жарко Настоски

Новинарите реагираат на најавите за владини реклами во медиумите: Лага е дека ние сме го барале тоа

Жарко Настоски

3 comments

СИГМА 30/01/2013 - 12:29 at 12:29

Денес е срам да се декларираш дека си член на Вмро дпмне.Е…ј Уганда е пред Македонија. Срамота.

Reply
Никола 30/01/2013 - 15:19 at 15:19

Последни на Балканот во медиумска слобода сме и според листата на Freedom House.

Reply
bobi 30/01/2013 - 18:42 at 18:42

Od site strani Grujo sardisan.

Reply

Leave a Comment

two × three =