Македонци не смеат да се пријават на оглас за лекари во ГАК, за Меџити и Ковачевски се е законски

Од:

Огласот на Универзитетската клиника за Гинекологија и акушерство во Скопје каде што е наведено со напомена дека се бараат лекари со албанска етничка припадност предизвика силни реакции кај јавноста, иако конкурсот е распишан врз основа на Законот за вработени во јавниот сектор.

Според Јавниот оглас за вработување на здравствени работници на неопределено време ГАК има потреба од двајца доктори на специјализација по гинекологија и акушерство, еден од турска и еден до албанска националност, предвидено е вработување на двајца специјализанти по педијатрија од албанска националност и специјализанти по анестезија и интензивна медицина каде што се бараат Ром (ка) и Албанец (ка).

„Не е битно дали е професионален и стручен лекар, туку да е Албанец, Турчин, Ром, добро луѓе дали сте нормални??? Па уште со напомена е ставено, да не случајно се залета некој друг, ич да не аплицирате. Јас нема да коментирам понатака само со цел свој авторитет ви кажувам дека ваков преседан не постои ви медицинскиот свет! Националност не постои во терциена здравствена установа. Каква врска има националност со гинекологија и акушерство?“, праша доктор Ненад Лазаров на социјалните мрежи.

Министерот Фатмир Меџити одговарајќи на новинарско прашање на денешната прес-конференција рече дека пред објавување на конкурсот огласот се одобрува од управниот одбор на клиниката и дека Законот го предвидува тоа, но се согласува со јавноста дека знаењето и искуството е пред се.

Премиерот рече дека законот е таков, но етничката припадност според него не може да биде професија.

– Но сум кажал многу пати, етничка припадност не може да биде професија. Само на Западен Балкан е професија етничката припадност. Ќе ви дадам еден пример, кога беше пандемијата, голем број на наши сограѓани имаа потреба од Клиниката за Инфектологија, а таму беа Демири, Цана и Стефановиќ. Така што етничка припадност не игра улога во професионалноста – истакна премиерот.

Според претседателката на Уставниот суд, Добрила Кацарска неуставни и незаконски се сите огласи за вработувања во јавната администрација во кои се бара кандидатите да бидат припадници на соодветна националност и рече дека пред Уставот сите се еднакви и нема никаква разлика дали некој е Македонец, Албанец, Турчин, Србин, Влав, на последната средба со новинарите.

„За огласите на другите институции во кои веќе две децении се нагласува од која националост треба да бидат примените кандидати, не сум ги видела, но ако се такви, огласите се противуставни“, смета претседателката.

Би можело да ве интересира

Ковачевски: Изборот е меѓу надеж и безнадежност, помеѓу европска иднина и изолација

Орце Костов

Продолжува штрајкот на специјализантите: „Нема желба од Владата да се решат нашите проблеми“

Орце Костов

Влада: Веднаш по изборите да се подготват законски решенија за статусот на специјализантите по медицина

Ковачевски: Уставните измени може да ги гласаме денес, утре, задутре,…,како ќе кажат – така

Ковачевски: Победата почнува со нашиот претседател, Стево Пендаровски!

Горан Наумовски

Ковачевски: Со државната поддршка за македонските компaнии создадовме нови 5.000 работни места