ВИДЕО: Лидерската средба на Заев и Мицкоски утревечер во Владата

Од:

Премиерот и лидер на СДСМ денеска информираше дека утре во 20 часот во Владата на Република Северна Македонија ќе оствари средба со претседтелот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Претстојните претседателски избори, реформските закони и се што е во интерес на државата, како што рече Заев, ќе бидат теми на утрешната средба.

-Ќе почекам утре да видам кои се барањата, ќе ги соопштам и нашите предлози и сите заедно како одговорности на сите политичари и политички партии ќе разговараме. За деталите е преурането и не би ги коментирал, изјави Заев.

На новинарско прашање зошто на средбата не учествуваат и лидерите на главните албански партии, Заев потенцира дека за оваа средба нема потреба од формат на повеќе политички партии.

Мене ми е значајно, подвлече, да разговараме за престојните претседателски избори, за евроинтеграцискиот процес на нашата земја заради тоа што дури и НАТО не е завршено се уште. Следува ратификацијата, да направиме се што можеме во јуни да го добиеме конечно датумот за отворање на преговорите со ЕУ. Тоа се важни работи, изјави Заев, додавајќи дека ќе разговара како премиер и претседател на најголемата политичка партија со шефот на опозицијата на тие теми, заради тоа што верува во заедничката одговорност пред историските одлуки што нашата земја треба да ги донесе.

Би можело да ве интересира

Мицкоски призна дека попладнето бил во кафеаната во Дебар Маалo: Подготвен сум да платам казна

Кристијан Ландов

ЕБР интервенира на Боемска по обидот да се избришат снимките на кои се гледа Мицкоски во кафеаната

Кристијан Ландов

ВИДЕО: Драма на Боемска, келнерите не давале инспекцијата да изврши увид во кафеана, внатре бил Мицкоски

Кристијан Ландов

Граѓаните не треба да аплицираат за домашната платежна картичка, проверка ќе прават на веб-страницата kupuvamdomasno.gov.mk

Ана Ололовска

Царовска: Инспекторите во зајакнати контроли, работниците и компаниите да ги почитуваат протоколите

Ана Ололовска

Османи: Преговарачката рамка на ЕУ ќе биде објавена на 9 или 10 јуни

Ана Ололовска