Кривична пријава за стечаен управител на ЈП за уредување и употреба на градежно земјиште Гостивар

Од:

Управата за финансиска полиција до Основното јавно обвинителство Скопје поднесе кривична пријава против Д.Ф., стечаен управител и овластено лице – единствен потписник на сметката на Јавно претпријатие за уредување и употреба на градежно земјиште Гостивар – во стечај, поради постоење основано сомнение за сторени кривични дела злупотреба на службената положба и овластување, и фалисфикување или уништување на деловни книги.

– Пријавениот Д.Ф. во периодот од 2012-2018 година со цел да се стекне со противправна имотна корист за себе, ја злоупотребил својата службена положба и овластување, на начин што спротивно на член 34 ст.1 в.в т.2 од Законот за стечај, подигнал и присвоил парични средства на име материјални трошоци од банкарската сметка на правниот субјект во вкупен износ од 4.199.700,00 денари, за кој износ го оштетил Буџетот на Република Северна Македонија.

Би можело да ве интересира

Најмалку 10 лица ќе одговараат за криминалот од над 4,5 милиони евра во ФФМ

Кривична против Лила Стојановска за затајување 1,78 милиони денари данок

Ана Ололовска

Тројна контрола го тресе ФФМ, проверки на сметководството, на стадионите и во фирмите што добиле пари од Федерацијата

Маја Илиевска-Пачемска

Мизрахи во работна посета на центрите за социјална работа во Тетово и Гостивар

А1он

Нов Предлог-закон за Финансиска полиција за зајакнување на капацитетите за борба против организираниот криминал

А1он

Отворено првото лизгалиште на мраз во Гостивар

Ана Ололовска