Кривична пријава за државниот инспектор за животна средина фатен како прима поткуп

Од:

Инспекторот за животна средина кој вчера беше уапсен откако примил поткуп од 200 евра во Кичево од сопственик на авто-плац. Инспекторот требало за возврат да не изврши контрола на плацот, соопшти полицијата.

„ОВР Кичево поднесе кривична пријава против А.Р.(51) од Тетово, државен инспектор за животна средина, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „примање поткуп“ и против С.А.(40), од тетовското село Фалише, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „помагање“. На 22.04.2021 А.Р., вршејќи службена должност во Кичево, од сопственик на правен субјект во Кичево побарал и добил 200 евра, со цел да му изготви записник за инспекциски надзор во фирмата во кој ќе констатира дека нема неправилности во нејзиното работење. Второпријавениот, во просториите на неговата фирма со седиште во Кичево, му овозможил на А.Р. да ги земе парите од поткупот по што ги скрил во својата канцеларија,“ се вели во полициското соопштение.

Би можело да ве интересира

Приведени крадци во Струга, одземеното пронајдено

Ана Ололовска

Приведени малолетнички што краделе во Тетово, одземеното вратено на сопственикот

Ана Ололовска

Приведени крадци во Скопје, одземеното вратено на сопственикот

Ана Ололовска

Уапсени нелегални менувачи на пари во Струмица

Ана Ололовска

Приведен крадец во Скопје, фатен на дело

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Уапсени кумановци и кратовци, криумчари на мигранти: Биле дел од меѓународна група, им земале од 2000 до 4000 евра