Ковачки: Спасовски сака да го донесе Законот за внатрешни работи без консултирање на опозицијата, ЕУ и ОБСЕ

Од:

Со измените на Законот за внатрешни работи, во моменти на исклучителна геополитичка затегнатост и во моменти кога нацијата треба да биде сплотена, а безбедносниот сектор консолидиран и со зголемена будност, Оливер Спасовски и СДСМ законски го разградуваат Министерството за внатрешни работи, преку унапредување на свои, партиски кадри дури со по 3 нивоа одеднаш рече на прес конференција пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Драган Ковачки.

dobivaj vesti na viber

– Измените на законот за внатрешни работи се носат без никаква консултација со опозицијата и со непочитување на насоките од Прибе за инклузивност во процесот на носење на Законите од безбедносната сфера, како и со игнорирање, односно неконсултирање и понижување на Европската Унија, ОБСЕ и други организации и институции кои во минатото помагаа и вложија сопствени средства и огромни напори, токму во системот на градење на кариера во Министерството за внатрешни работи. Со предложените измени, кои НЕ се во склад ниту со препораките од ГРЕКО на кои се повикува Спасовски, во институција која е хиерархиски поставена, за да напредувате во кариера, треба да ги имате потребни квалификации, односно стручност, компетенции и подеднакво важно, потребно искуство вели Ковачки.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Николоски: ВМРО-ДПМНЕ е за кратење на даноци за да може бизнисите да се развиваат

Ана Ололовска

Николоски: Власта да излезе на избори и да се увери дека анкетата со двојна предност за ВМРО-ДПМНЕ е точна

Арсовски: Скафандер министерката стана скандал министерка

ВМРО-ДПМНЕ: Министерката за култура да имаше две чисти ќе знаеше дека најзначајните дела во македонската култура се со историски наратив

Арсовски: Ковачевски да се извини на македонскиот народ затоа што ја носи државата кон ново национално предавство

Катерина Павлова-Николовска

Арсовски: Уставни измени со ВМРО-ДПМНЕ нема да се случат