Ковачевски: Малото поскапување на струјата ќе ги осигура инвестициите во обновливи извори

Од:

Генералниот директор на АД Електрани на Северна Македонија (ЕСМ), Васко Ковачевски, изјави денеска дека поскапувањето на струјата, кое за него е минимално, ќе овозможи државната компанија за производство на електрична енергија да се доближи до европските стандарди и да инвестира во преориентирањето кон обновливите извори на енергија.

Еве ја целата изјава на Ковачевски:

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) ВМРО-ДПМНЕ на протести против поскапувањето на струјата: Се бара оставка од Регулаторната комисија за енергетика

А1он

Утре нов протест на ВМРО-ДПМНЕ, со колона автомобили „против мафијата на Заев и поскапа струја“

А1он

(ВИДЕО) ВМРО-ДПМНЕ ја блокираше улицата кај Регулаторна: Остануваме на улица се додека власта не го слушне гласот на народот

Габриела Димковиќ-Мишевска

Два протеста во Скопје против поскапувањето на струјата

Ана Ололовска

Во петок „Граѓански синдикален марш“ против поскапувањето на струјата од Чаир до Собрание

А1он

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ ја поскапе струјата за 100 отсто и потоа се финансирала со пари од поскапувањето

А1он