Коѕијас: Северна Македонија, добредојде во нашиот живот

Од:

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас по изгласаните уставни измени разговарал со македонскиот премиер и шефот на македонската дипломатија, а преку неговиот официјален Твитер профил ѝ порача добредојде на Северна Македонија.

– Зборував со Зоран и со Никола. Се потсетивме на тешкотиите, на заморот, на тензиите, на довербата и надежите што ги поминавме работејќи на договорот. Сонувавме заедничката иднина за двата народа. Северна Македонија , добредојде во нашиот живот. Историјата треба да биде училиште, а не затвор, напиша на Твитер, поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас.

Би можело да ве интересира

Совет за соработка на високо ниво меѓу владите на Грција и Бугарија

Ана Ололовска

Генерален штрајк на островите од северниот дел од Егејското море

Ана Ололовска

Грчката Влада со законски мерки ќе го избегнува и ограничува ширењето на коронавирусот

Ана Ололовска

Средба Гутереш – Дендиас во Женева

Ана Ололовска

Тензично и утрово на Лезбос и Хиос

Ана Ололовска

Полициските единици од Атина на Лезбос „пречекани“ од локалното население со блокади и протест

Ана Ололовска