Кочанчанец се застрелал во дланката, па полицијата го уапсила

Од:

Ноќеска, околу 3.20 часот во ОВР Кочани е пријавено дека во Хируршко одделение Кочани за укажување на лекарска помош дошол Н.Б.(48) од Кочани, со прострелна рана на дланката, за која изјавил дека е последица од самоповреда.

Полициски службеници излегле на местото на настанот и констатирале дека на место викано „Наддабо“, во село Бели, кочанско, повредениот додека бил заедно со Д.С., испукал со пиштол.

Заради расчистување на случајот Н.Б. е лишен од слобода, поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело „Предвизвикување општа опасност“ казниво по чл.288 од Кривичен Законик, како и Д.С., поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело „Недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи“ казниво по чл.396 од Кривичниот законик.

По целосно документирање на случајот ќе биде поднесен соодветен поднесок.

Би можело да ве интересира

Кумановци со нож ранија познаник, па го оставија на улица

Кривична пријава против градоначалникот на Кочани за „злоупотреба на службената положба и овластување“

Град оштети покриви, овошки и градинарски култури во Кочани и во Виница

Катерина Ѓуровски

Малолетници со нож раниле момче во Скопје, ранетиот заврши во болница

ВИДЕО: Се излеа Кочанска река, пополавени земјоделски површини

Катерина Ѓуровски

Пожар во куќа во Кочани: Со тешки повреди се здобила сопственичката на куќата