Ќе се бара соодветен термин за попис во 2020 година

Од:

Премиерот Зоран Заев и директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски следната недела ќе одржат средба на која ќе разговараат за новиот датум за спроведување на Пописот на населението, што треба да се одржи во април догодина, но ќе биде пролонгиран поради предвремените парламентарни избори.

Заев одговарајќи на новинарски прашања по Конференцијата на Светската царинска органзиација, истакна дека Пописот треба да биде спроведен во 2020 година.

– Следната недела ќе одам на состанок со директорот на Државниот завод за статистика за да ги утврдиме соодветните трермини. Пописот не треба да го одложиме, сите се согласивме на лидерската средба, односно само го споменавме, немаше дебата. Првичните планови беа меѓу 1 и 30 април, секако тој може да се спроведе во мај, може и есента 2020 година, но да не прејудицираме што било да разговарам со директорот, но не треба да се откажуваме од псроведување попис во 2020 година, истакна премиерот.

Пописот на населението беше најавен за април 2020 година, но поради договорот од лидерската средба за предвремени избори на 12 април оваа операција не може да се одржи во првично предвидениот датум.

Би можело да ве интересира

Заев се сретна со шефицата на мисијата на ММФ: Силен економски контекст за развој

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Заев-Мас: Позитивна одлука во скорешна временска рамка за да се овозможи европскиот пат на Северна Македонија

Ана Ололовска

Заев: Шпанија имаше успешни избори, ратификацијата да заврши до крај на јануари и РСМ навремено да стане членка на НАТО

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Заев: Очекувам Судот да дели правда за насилството од 27-ми април

Ана Ололовска

Влада: Не е тајна, Заев имал состанок со Сорос во Охрид

Маја Илиевска-Пачемска

Заев: За подобар Западен Балкан

Ана Ололовска