ВИДЕО: Ќе се бара екстрадиција за Груевски како организатор на 27 април

Од:

Поранешниот премиер и бегалец од правдата, Никола Груевски, државата ќе го бара со екстрадиција од Будимпешта за настаните од 27 април 2017 година во Собранието.

Министерката за правда, Рената Дескоска, на настан организиран за функционирањето на АКМИС системот, рече дека досието е комплетирано и ќе биде испратено до унгарските власти.

„Целокупното досие за 27 април од Обвинителството и судот, стаса минатата недела. Деновиве ќе биде испратено до Будимпешта“, рече Дескоска.

Државата веќе половина година го бара Груевски од Будимпешта за двегодишна затворската казна за набавката на „мерцедесот“ во предметот „Тенк“ на СЈО и за останатите предмети.

Васко Маглешов

Би можело да ве интересира

Заев: Груевски најмногу би помогнал ако се врати да си ја отслужи казната

Ана Ололовска

СДСМ: Груевски во препознатлив кукавички стил се прави јунак од тастатура

Ана Ололовска

Груевски: Што да кажам за СЈО, кога тие што го бранеа, сега сакаат да го нема

Ана Ололовска

Советот на јавни обвинители ги спаси од дисциплинска обвинителите кои не постапија на крававиот четврток

Васко Маглешов

(ВИДЕО) Заев: Груевски нарачува триесетка со кромид, разговорите за Нешкоски потврдија како се владеело

Галена Николовска-Ризвановиќ

СДСМ: Единствениот пат по кој ќе оди Груевски е патот до казнено-поправна установа

Ана Ололовска