„Ќафасан“ ја замени „Богородица“, за влез во Албанија се чека со часови

Од:

Гужва, пцовки, викање и свирење од автомобилите се слуша на граничниот премин Ќафасан, каде за влез во Албанија се чека со часови.

Оние кои се поснаодливи и успеваат да се протнат во редот за чекање успеваат да ја поминат границата и за еден час, но останатите остануваат заглавени во гужвата со часови.

„Се измачивме по пат, се возевме осум часа додека стигнавме до морето. Еден викенд е малку за ова малтретирање. И на Стража е ужас, ама на граница е пеколно“, коментира една патничка која утрово патуваше кон Албанија.

Македонските патници минатите години вообичано ја бираа Грција како дестинација за продолжен викенд, па слична слика можеше да се види на граничниот премин „Богородица“, но Грција ова лето одлучи да не ги отвори границите за повеќето земји, поради пандемијата на Ковид-19.

Овој викенд илјадници македонски граѓани ги избраа плажите на Албанија како место за релаксација.

Би можело да ве интересира

Запленета дрога во возило на МВР на албанско-црногорската граница

А1он

Отсега и за излез од Македонија ќе биде потребен ПЦР тест или вакцина за оние кои немаат прележано Ковид-19

А1он

Од септември карантин за оние кои се враќаат во Македонија, а немаат ПЦР тест или потврда за вакцинација

А1он

Од први септември во Македонија ќе се влегува само со потврда за вакцинација, негативен тест или прележан Ковид-19

А1он

Гужви на Богородица, Табановце и на Ќафасан, за излез се чека од половина до еден час

На Табановце и Богородица за излез од државата се чека еден час

Ана Ололовска