Катица Јанева бара апанажа

Од:

Ексшефицата на СЈО, Катица Јанева, која е во притвор како обвинета во аферата „Рекет“, побарала апанажа, соопшти претседателот на Комисијата за изборите и именувањата, Илија Димовски.

Димовски рече Јанева го доставила барањето преку нејзината адвокатка Ирена Фрчковска. Станува збор за едногодишна исплата којашто им се дава на службениците по истекот на нивниот мандат.

Димовски за „А1он“ рече дека Комисијата ќе одлучи за барањето, а неговиот предлог ќе биде негативен.

Во Комисијата трае седница на која треба да бидат избрани раководителите на Државниот завод за ревизија.

Јанева е обвинета дека ја злоупотребила службената положба и овластување и го извадила обвинетиот Орце Камчев од притвор со позитивен предлог до судот за сума од 50 илјади евра и една софа. За овој предмет наскоро се очекува да почне судењето.

Би можело да ве интересира

Катица Јанева однесена во затворот „Идризово“

Кристијан Ландов

Пресудата за „Рекет“ ќе стигне до Врховен, Катица Јанева ја нема добиено одлуката, ниту упатен акт за во затвор

Кристијан Ландов

Апелација ги потврди казните на Катица Јанева и Бојан Јовановски

Ана Ололовска

Вишиот јавен обвинител Бектеши побара повисоки казни за случајот „Рекет”

Ана Ололовска

На лошото здравје на Јанева влијае и притворот, адвокатите се надеваат дека ќе се укине пресудата за „Рекет“

Кристијан Ландов

Адвокатите на Јанева: За неа нема докази во „Рекет“, туку незаконски снимки и сведоци кои сакаат да се спасат од законот

Ана Ололовска