Кампањата за локалните избори ДУИ ќе ја почне и ќе ја заврши во Гостивар

Од:

Демократската Унија за Интеграција, кампањата за претстојните локални избори ќе ја почне од Гостивар, истакна на денешната прес конференција, Крешник Бектеши.

„Кампањата за Локални избори 2021 година ќе почне во понеделник точно од Гостивар затоа што го слушнавме гласот на граѓаните на Гостивар кои бараат промена во општинската администрација и ослободување од кучињата скитници, казината, чадот од Русино, густиот сообраќај, недостатокот на паркинзи и од неспособноста на Таравари“, рече Бектеши и додаде дека во текот на кампањата во сите градови, општини, населени места ќе ги претставаат кандидатите за градоначалници и опшинските совети.

Тој посочи дека ДУИ ја завршува кампањата исто така во Гостивар.

Партијата повика на фер и демократска кампања.

ДУИ на локалните избори ќе настапи со 19 кандидати за градоначалници и 35 листи за советници. Петте завети на ДУИ за овој мандат се: зелена агенда, зигитална агенда, згенда за вклучување на граѓаните, згенда за отворени врати и агенда нулта толеранција.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Шилегов од Чаир: Рамномерниот развој на Скопје не смее да запре

ВМРО-ДПМНЕ повикува на заедништво и обединување во борбата против власта

Катерина Павлова-Николовска

Заев: СДСМ во вториот круг ќе ги поддржи кандидатите на коалициските партнери

Катерина Павлова-Николовска

СДСМ Скопје против Арсовска: Загадувањето на воздухот не е намалено заради ветерот, туку поради мерките на Градот

(ВИДЕО) Шилегов: Отворената културна сцена во Градскиот парк ќе биде новата гордост на Скопје

Катерина Павлова-Николовска

Конечни резултати од локални избори, во вториот круг ќе се гласа во 44 општини

Катерина Павлова-Николовска