Камиони со 150 мигранти откриени во Демир Капија и Ваксинце, еден од возачите избегал

Од:

На 11.08.2020 во 08.50 часот од полициски службеници од Полициската станица Неготино, во близина на Прждевски споменик, Демир Капија, било сопрено патничко возило „ауди“, со скопски регистарски ознаки, управувано од А.К.(35) од Скопје, а веднаш по него и товарно возило „мерцедес“, со битолски регистарски ознаки.

Возачот на товарното возило, А.М.(37) од Липково се дал во бегство, но по кратко бил пронајден. Во товарното возило биле пронајдени 103 мигранти од Пакистан, Авганистан, Индија, Египет, Иран и Сирија. Двајцата осомничени
биле приведени во Полициската станица Неготино за понатамошна постапка. Известен бил Јавен обвинител, а мигрантите се сместени во Прифатниот транзитен центар „Винојуг“ Гевгелија, велат од МВР.

Во одвоен случај, исто така вчера, во 19.10 часот во Полициската станица за граничен надзор Сопот било пријавено дека на место викано „Врело“ во с.Ваксинце, Липково, било затекнато товарно возило „ивеко дејли“, со скопски
регистарски ознаки, управувано од непознато лице, кое им избегало на полицајците. Во возилото биле пронајдени 45 лица мигранти од Сирија, Бангладеш, Сомалија, Пакистан и Палестина. Мигрантите биле сместени во Транзитниот центар „Табановце“ за понатамошна постапка. Се преземаат мерки за расчистување на случајот, соопшти МВР.

Би можело да ве интересира

Чамец со околу 50 мигранти побарал помош во близина на Пелопонез

Ана Ололовска

Над 5.000 бегалци и мигранти сместени во новиот, привремен камп на Лезбос

Ана Ололовска

Десетици мигранти скокнале од спасувачки брод и се обиделе да пливаат до Палермо

А1он

Крај железничката пруга Гевгелија – Скопје во Велес, пронајдени 22 мигранти

Ана Ололовска

Грција: Ако не сакаат, мигрантите на Лезбос насила ќе бидат префрлени во новиот камп

А1он

Продолжуваат процедурите и интервјуата за азил во Лезбос

Ана Ололовска