Каевски: Државноста е изградена на антифашистичката борба, ВМРО-ДПМНЕ се обидуваше да ја ретушира историјата

Од:

Република Северна Македонија е изградена на темелите на антифашистичката борба и таа е дел од нашиот идентитет со којшто се гордееме. Денес ние сме суверена, независна држава со исполнета стратешка цел членство во НАТО и исполнети критериуми за членство во Европската унија. Разговорите со Бугарија мора да се водат достоинствено и во духот на европските вредности рече на прес конференција портпаролот на СДСМ Дарко Каевски.

dobivaj vesti na viber

– За жал со последната посета на делегацијата од Република Бугарија се разбудија духовите од минатото поттикнувајќи го повторно говорот на омраза и недовербата. Оттука, разбирлив е гневот на граѓаните во последните денови. Но истовремено, не е разбирливо лицемерието на ВМРО-ДПМНЕ. Токму оваа партија за време на 11 годишниот режим поставуваше восочни фигури и се обидуваше да го рехабилитира ликот и делото на Ванчо Михајлов. ВМРО-ДПМНЕ потроши стотици милиони евра за да ја ретушира македонската историја и да го девалвира значењето на НОБ. Затоа оваа партија во којашто ништо не е променето нема кредибилитет да зборува вели Каевски.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Арсовски: Кога веќе призна Ковачевски дека тајно се преговара, што преговараат и кои се позициите на тимот кој преговара?

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Со СДСМ народот е се посиромашен, АД ЕЛЕМ понуди 17% поскапа струја

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Народот го чувствува осиромашувањето и националното понижување, а во исто време го гледа дивеењето и насилството на власта

Ана Ололовска

Стојаноска: Да се симне имунитетот на пратеникот Арбер Адеми и да одговара за насилството во Собранието

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: ЕЛЕМ најавува ново поскапување на струјата од најмалку 17%, нов ценовен шок за осиромашените граѓани

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски да каже што тајно преговара тим од владата во Софија

Ана Ололовска