Каевски: ДПМНЕ молчи, нема аргументи за блокадите на уставните измени

Од:

Опозициската ДПМНЕ која сака да го блокира европскиот пат на земјата во последните денови молчи за уставните измени, единствено бараат одржување на седницата. Единствениот европјанин кој ги брани позициите на ДПМНЕ е Никола Груевски од Унгарија рече пратеникот од портпарол на СДСМ Дарко Каевски.

– Тоа е така затоа што немаат аргументи за блокадата на донесувањето на уставните измени, неопходни за членство во ЕУ. ДПМНЕ нема ниту еден аргумент а сите нивни лаги потонаа. Прво беше измислицата за асимлација и бугаризација. Еве помина повеќе од една година се потврди дека не само што нема ниту асимилација ниту бугаризација туку имам заштитен македонски јазик и идентитет. Целта на Мицкоски и ДПМНЕ е да заглавиме во изолација, да чекаме како Груевски уште 11 години со целосно блокиран европскиот пат на државата, вели Каевски.

Би можело да ве интересира

Уставните измени се обврска, процесот не завршува на 31 декември, вели Ковачевски

Горан Наумовски

Стоилковски: Судот спротивно на Арсовска, констатира долг кон приватниците

Маркоска: ДПМНЕ да не бега, веднаш да закаже седница на Комисијата за Онкологија

Каевски: Дали вредностите на Енвер Хоџа ќе ги преговара Мицкоски на маса со коалицискиот партнер Левица?

Маричиќ: Скринингот на ЕУ ќе заврши во декември и тука ќе застанеме бидејќи не поминаа уставните измени

Орце Костов

ВМРО-ДПМНЕ не може да ги достави документите за Онкологија поради штрајкот во Обвинителството

Катерина Ѓуровски