Јовев го потпишал решението за негово разрешување од директор на Кардиохирургија

Од:

Сашко Јовев за МИА потврди дека вчера го потпишал решението со кое министерот за здравство Фатмир Меџити го разреши од директорската функција на Клиниката за кардиохирургија.

Тој посочува дека неговиот правен тим од утре ќе одлучи дали и кога решението ќе биде обжалено.

Кардиохирургот беше разрешен од директорската функција од страна Меџити, поради како што тврдеше министерот утврдени злоупотреби со дежурства и евиденција. Установата со која раководеше Јовев засега е без медицински менаџер.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Кој кого нападна на Кардиохирургија: „А1он“ доби снимка од „инцидентот“ помеѓу Јовев и Шокаровски

Орце Костов

Инцидент на Кардиохирургија

Предраг Петровиќ

Државна кардиохирургија првпат изведе метод за стент на лак на аорта при третман на пациенти со потешка состојба

Марјан Шокаровски е нов директор на Кардиохирургија

Меџити: Утрово пиев кафе со професорот Јовев, но одлуката за разрешување не ја преиспитувам

Катерина Ѓуровски

Беќаровски: Прво требаше да биде сменет организацискиот директор, а потоа докторот Јовев