Јовески ѝ го делегира предметот „Талир 2“ на Ленче Ристоска

Од:

Државниот јавен обвинител, Љубомир Јовески, денеска ѝ го делегирал предметот „Талир 2“ на обвинителката Ленче Ристоска од СЈО, дознава „А1он“. Ова уследи откако вчера беше делегиран и предметот „Монструм“ на обвинителите Гаврил Бубевски и Фатиме Фетаи. Се очекува до крајот на неделата да бидат им бидат делегирани и останатите предмети на обвинителите од СЈО кои ги застапуваат пред судовите.

Судијката Даниела Алексовска-Стојановска го одложи првото рочиште за предметот „Талир 2“ зашто не дојдоа ниту адвокатите на Никола Груевски и на Кирил Божиновски, ниту обвинетиот Божиновски, а немаше ниту обвинител од СЈО.

Адвокатите го известиле судот дека се спречени да присуствуваат на рочиштето поради присуство на друго рочиште, а некои од нив биле во странство.

Во „Талир 2“ обвинети се Никола Груевски, кој е во бегство и има азил во Унгарија,  и поранешниот генерален секретар на Владата Кирил Божиновски. Според обвинението, тие ја злоупотреиле службената положба и му овозможиле на ДГ „Бетон“ АД Скопје да го изгради седиштето на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ, во времето кога фирмата имала склучено договори за јавни набавки со државни органи и јавни установи или претпријатија, спротивно на Законот за политички партии, Законот за финансирање на политички партии и Законот за облигациони односи.

Пред судот се води друга постапка за предметот „Талир“ за незаконско финансирање на партијата ВМРО-ДПМНЕ. Обвинетите во „Талир“, според обвинението, незаконски добиле најмалку 4,6 милиони евра за партијата, а потоа организирале тие пари да бидат уплатени на жиро-сметката на партијата преку уплатници на разни луѓе.

Би можело да ве интересира

Поранешни вработени во СЈО бараат извинување од Пендаровски за говорот по повод Илинден

А1он

СЈО замина во историјата, предметите во рацете на Јавното обвинителство за организиран криминал

Ана Ололовска

Фетаи: Новиот закон за ЈО им дава можност на обвинителите да се справат со криминалот

Ана Ололовска

Дескоска: СЈО згасна, но не и предметите кои ги отвори

Ана Ололовска

Ристоска на последниот работен ден на СЈО: Горчлив е вкусот на разделбата и сите неостварени планови

Ана Ололовска

Обвинителство тврди дека на Јанева не и биле ускратени права, иако таа се соблече во знак на протест

Кристијан Ландов