Јавно обвинителство: Реакцијата е на Русковска е поради разочарувањето од одлуката

Од:

Јавното обвинителство на Република Северна Македонија во писменото соопштение вели дека ги следи реакциите по донесената одлука на Апелациониот суд Скопје за замена на мерката притвор со куќен притвор за Катица Јанева во случајот „Рекет“.

„Како единствен државен орган кој е надлежен за кривично гонење и се грижи за законитоста на кривичниот прогон, јавното обвинителство нагласува дека ги почитува судските одлуки и не се меша во работата на судската власт.

Реакцијата на надлежниот јавен обвинител во предметот треба да се разбере како израз на моментално разочарување, по сознанието за донесената одлука во предмет во кој по опсежна предистражна и истражна постапка и поднесено обвинение, очекува судска разрешница.

Јавното обвинителство во извршувањето на функцијата ја заштитува законитоста и се залага за почитување на основните слободи и права на човекот и граѓанинот, принципот на владеење на правото и во таа насока обвинителството ќе ја продолжи соработката со надлежните институции и судски органи“, се вели во соопштението на Јавното обвинителство.

Би можело да ве интересира

Европа апелира на донесување на законот за ЈО, власта вели дека опозицијата нема слух за тоа, а тие пак бараат преговори

Ана Ололовска

Јанева останува во куќен притвор, судот ѝ ја одби жалбата

Кристијан Ландов

Обвинителството бара Јанева да остане во куќен притвор, Апелација одлучува идната недела

Кристијан Ландов

ОЈО: Истрага за обид за убиство во Чајлане

Ана Ололовска

Постигнати спогодби со четири лица за несовесно работење во служба и со едно лице за бесправно градење

ОЈО отвори истрага за осум лица осомничени за злоупотреба на својата положба и овластување

Ана Ололовска