Јапонија го донираше лекот „Авиган“ на Македонија

Од:

Преку итна неповратна помош, Јапонија одлучи да обезбеди лекови, Фавипиравир (Авиган) за земји погодени од Ковид-19, во партнерство со УНОПС (Канцеларијата за услуги на проекти на Обединетите нации). Република Северна Македонија од Јапонија доби „Авиган“ за 100 лица, соопштија од Јапонската амбасада во Скопје.

За да се избегне ширењето на КОВИД-19, од голема важност е да се развие лек за вирусот. Ефективноста на „Авиган“ сѐ уште не е потврдена, но многу земји, вклучувајќи ја и Република Северна Македонија покажаа интерес за овој лек посочуваат од Амбасадата и додаваат дека Јапонија сака да го прошири клиничкото истражување за „Авиган“ заедно со Република Северна Македонија и други земји.

Се претпоставува дека „Авиган“ има контраиндикации за деформации и затоа здравствените институции треба соодветно да го препишат и користат, стои во соопштението од Јапонската амбасада.

Би можело да ве интересира

Во Скопје 567 активни случаи на Ковид-19, најмногу во Аеродром и Центар

А1он

144 новозаразени со коронавирус, починале осум лица

А1он

За една недела во Крива Паланка регистирани 125 прекршоци за неносење маска

Ана Ололовска

Регистрирани 533 прекршоци за неносење маски

Ана Ололовска

Втор случај на дете во градинка заразено со Ковид 19, Владата останува на ставот родителите да се вратат на работа

Ана Ололовска

Протест пред Владата: Мајките сакаат да ги чуваат децата дома, Владата вели дека услови има во градинките

А1он