(ВИДЕО) Јанева: За „Империја“ писмено обратете се до СЈО

Од:

Шефицата на специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева, на денешната презентација на вториот мониторинг извештај на ОБСЕ за работата на СЈО, не сакаше да одговори на прашањето на „А1он“ до каде е истрагата за случајот „Империја“, дали се сослушуваат уште сведоци, колкава е вкупната штета на буџетот.

Во одговорот рече медиумот писмено да се обрати до СЈО, каде што ќе добиел одговор. Јанева рече дека тема на конференцијата не биле истрагите, туку обвиненијата и извештајот на ОБСЕ.

„Обратете се до нашата служба за односи со јавноста“, рече Јанева.

Таа во одговор на адвокатката Сања Алексиќ дека обвинетите не ги добиле бомбите како доказ и дека пречесто се на судења во неколку предмети во судот рече: „Не сме тука ние дојдени да ги жалиме обвинетите. Тие се обвинети и ќе бидат во суд. Да го почитуваме судот. Не е тука местото. Разговорите не се дадени заради заштита на приватноста“.

Извештајот на ОБСЕ е за 20 обвиненија на СЈО за периодот ноември 2016 до ноември 2018 година.

В. Маглешов

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Рустеми: Не чувствував влијание од Јанева за исказот за случајот „Рекет”

Кристијан Ландов

Јанева за А1он: Не дадов наредба за претрес на обвинителите, станува збор за недоразбирање

Кристијан Ландов

Обвинителот Рустеми пристигна на сведочење во ОЈО

А1он

Обвинителот Бурим Рустеми ќе даде исказ за „Рекет“ во ОЈО

Татјана Ташкова

Орце Камчев се повлече од директорското место во „Орка Холдинг“

Трајковски побара изземање на Јанева од „ТНТ“ заради „Рекет“

А1он