Јанева нема да биде спроведена во судот за да ја чуе пресудата за „Рекет“

Од:

Катица Јанева поднела барање до судот да не биде спроведена од страна на полицијата во судот каде ќе биде соопштена пресудата за „Рекет“, дознава „А1он“ од извори во судот.

Информацијата ја потврди и Ирена Фрчковска, бранител на Јанева во судскиот процес, но не даде објаснување која е причината поради која нејзиниот клиент одбива да присуствува на крајот од судскиот процес.

Вакво барање не поднел првообвинетиот Бојан Јовановски-Боки 13 и тој ќе биде спроведен од Истражниот затвор „Скопје“ во Шутка во судот, каде ќе ја чуе пресудата донесена од судечкиот совет.

Јовановски е обвинет за две кривични дела, примање награда за противзаконито влијание за кое казната е една до 10 години затвор, а исто толку е и казната за другото дело што му се става на товар, односно, перење пари и други приноси од казниво дело.

Јанева пак, Обвинителството ја товари за злоупотреба на службената положба и овластување, за кое е предвидена казна затвор од најмалку 3 години.

Би можело да ве интересира

Катица Јанева однесена во затворот „Идризово“

Кристијан Ландов

Боки 13 однесен во затворот „Идризово“ на издржување на деветгодишната казна

Кристијан Ландов

Пресудата за „Рекет“ ќе стигне до Врховен, Катица Јанева ја нема добиено одлуката, ниту упатен акт за во затвор

Кристијан Ландов

Апелација ги потврди казните на Катица Јанева и Бојан Јовановски

Ана Ололовска

Вишиот јавен обвинител Бектеши побара повисоки казни за случајот „Рекет”

Ана Ололовска

На лошото здравје на Јанева влијае и притворот, адвокатите се надеваат дека ќе се укине пресудата за „Рекет“

Кристијан Ландов