Јахјага го осуди палењето на македонското знаме

Од:

Косовската претседателка Атифете Јахјага го осуди палење на македонското знаме на протестот одржан во Приштина, оценувајќи го чинот како неприфатлив.

dobivaj vesti na viber

– Иако протестите се право загарнтирано со Уставот и законите на Република Косово за да се искаже незадоволство по разни прашања, вакви непромислени акти кои имаат за цел поттикнување омраза се во целосна спротивност со вредностите и идеалите кои ги прифативме како демократско општество, нагласува Јахјага во соопштението за јавноста.

Таа бара од полицијата и правосудните органи пред правдата да ги донесат сторителите на ова дело.

На одржаниот протест доцна попладне вчера, пред македонската амбасада во Приштина, која беше под силно обезбедување, беше запалено македонското знаме и носени и извикувани пароли како „Ние сме 10 милиони војска, подготвени за војна“, „Еден народ, една крв, една мајка, едно знаме“, „Време е за обединување“… Меѓу демонстрантите беше и познатата пеачка од Скопје Алтуна Сејдиу-Туна.

Протести во знак на подршка на Албанците во Македонија доцна попладнево беа одржани во Тирана и северниот албански град Скадар, кои беа најавени преку социјалните мрежи. „Скопје, срцето на Албанија“ „Еден народ еден сон“ се само некои од напишаните и извикувани пароли. Протестот во Тирана, одржан пред објектот „Пирамида“ беше засилен со европскиот шампион во бокс Нури Сефери, по потекло од Гостивар, кого го нарекуваат „Албански Тајсон“ кој побарал да се стави крај на насилството врз Албанците.

Би можело да ве интересира

Албанија му излезе во пресрет на Косово и ќе му дава струја за да се избегнат рестрикциите

Ана Ололовска

Косовскиот опозициски лидер на годишнината од смртта на Арбен Џафери: Вечна благодарност за сè што стори за Албанците

Ана Ололовска

Курти за ФТ: Србија е ноќен кошмар за соседите, продолжува со старите соништа

Ана Ололовска

Косово бара од Албанија потпишување трактат за заедничка одбрана

А1он

Вучиќ: Подготвуваат ликвидација на нашиот народ на северот на Косово

А1он

Косовската претседателка бара од ЕУ да ги осуди дестабилизирачките тенденции на Србија на Балканот

Ана Ололовска