Извршителка незаконски објавила лични податоци

Од:

ОВР Кичево поднесе кривична пријава против 58-годишна жена од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на лични податоци“.

Таа, во својство на судски извршител, на 9/10.4.2022 во дневен весник објавила лични податоци на машко лице од Кичево без негова согласност.

Објавата се однесувала за предмет кој немал извршен наслов, со што, спротивно на условите утврдени со закон, му нанела штета, му го нарушила личниот авторитет и приватност.

Би можело да ве интересира

Насилен маж нападнал судски извршител

(ВИДЕО) Сведоштво на жената која посегна по животот: Да се убивам поради извршителката Весна, монструмот да ми го врати мебелот

Орце Костов

Двајца гостиварци и се заканувале на извршителка

(ВИДЕО) Заев и Дескоска: Нотарските и услугите на извршителите се намалуваат за 50% до 90 %

Наум Локоски

Комора на извршители: Со граѓанската иницијатива „Стоп извршители“ ни се нарушува честа и угледот

Ана Ололовска

Извршителка продавала имот на клиенти кој бил под закуп

Ана Ололовска