Изутринава најстудено во Маврово и Лазарополе, денеска сончево со слаб ветер

Од:

Најстудено изутринава беше во Маврово и Лазарополе каде се измерени минус шест степени, во Струмица, Крушево и Крива Паланка минус пет, во Ѓуриште и Поажаране минус четири, во Тополчани, Виница, претор, Демир Капија и Битола минус три, во Прилеп, Тетово, Штип, Куманово минус два степени, во Дебар и Скопје минус еден степен, во Охрид 0, во Гевгелија еден степен и во Дојран два степени.

dobivaj vesti na viber

Највисока снежна покривка има во Лазарополе 61 сантиметар. Во Маврово имаа 55 сантиметри снег, во Пожаране 31, Ѓуриште 23, во Тетово 20, во Крушево 16, во Крива Паланка 14, во Струмица 12, во Тополчани и Виница 10, во Битола 9, во Охрид, Прилеп и Скопје 4 сантиметри.

Во изминатото деноноќие најмногу дожд наврна во Дебар 10 литри на метар квадратен, во Крива Палнка осум, во Лазарополе седум…

Во текот на ноќта во земјава преовладуваше умерено до значително облачно време. Дуваше слаб до умерен ветер претежно од западен правец.

Утринава има делумно намалување на облачноста и преовладува ведро време со мала до умерена облачност, а во западните делови се уште има зголемена облачност, на некои повисоки места и планините има врнежи од снег со слаб интензитет. Дува слаб ветер од северен и североисточен правец и повеќе е изразен на повисоките места, соопшти УХМР.

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб ветер од источен и североисточен правец.Највисоката температура на воздухот ќе се движи од 2 до 8 степени.

Во Скопје врмето ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб ветер од североисточен правец. Највисоката температура ќе достигне до 4 степени.

Времето утре ќе биде облачно и студено со повремени врнежи од снег со променлив интензитет. Ќе дува слаб, а во западните делови повремено умерен источен ветер.

Од утре нашето подрачје постојано ќе биде под влијание на влажна и студена воздушна маса која ќе предизвика претежно облачно време со повремени врнежи од снег со променлив интензитет. Врнежите повеќе ќе бидат застапени во западните и јужните подрачја.

Од средината на работната седмица на пониските места особено на југоисток врнежите ќе бидат од дожд.

Би можело да ве интересира

Сончево и топло со температури до 27 степени

Ана Ололовска

На Пониква вчера 25 степени, денес вее снег и температурата е -1

Ана Ололовска

Ноќеска, во два часот по полноќ ќе почне летното сметање на времето

Ана Ололовска

Најниска температура утрово измерена во Берово

Ана Ололовска

УХМР: Утре температури до минус 13 степени

Ана Ололовска

Најмногу снег и најстудено на Попова Шапка

Ана Ололовска