Избрани тројца нови јавни обвинители

Од:

Советот на јавните обвинители на Република Македонија на редовна седница избра еден јавен обвинител во Јавното обвинителство на Република Македонија и двајца јавни обвинители во Вишото јавно обвинителство Скопје.

За јавен обвинител  во Јавното обвинителство  на Република Македонија е избран јавниот обвинител Гордана Ѓешкоска, која доаѓа од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција.

За јавен обвинител во Вишо јавно обвинителство Скопје се избрани Наталија Тасевска и Анита Топалова Исајловска. И двете обвинителки доаѓаат од Основното јавно обвинителство Скопје, се вели во соопштението од Советот на јавните обвинители.

Новоизбраните јавни обвинители утре ќе дадат свечени изјави пред членовите на Советот на јавните обвинители на Република Македонија.

Би можело да ве интересира

Маричиќ: Новото кривично дело „безобѕирно управување на моторно возило” предлог на судии и обвинители

Ана Ололовска

Иван Џолев в.д. претседател на Кривичниот суд Скопје

Ана Ололовска

Спано за пресудите за Софија: Секоја членка на СЕ е обврзана со Конвенцијата да ги спроведува пресудите на Судот

Ана Ололовска

Спано: Има добри реформи во македонското судство кога станува збор за ограничување на максималното траење на постапките

Ана Ололовска

Од денеска по електронски пат ќе се добива уверение од казнена евиденција

Ана Ололовска

Судиите не се чувствуваат доволно поврзани со работата на Судскиот совет, кој треба да покаже целосна транспарентност

А1он

Leave a Comment

1 + thirteen =