(ВИДЕО) Иванов: Нема да дозволам легализација на политички дивоградби, не се плашам од закани и уцени

Од:

Договорот за името е личен договор помеѓу премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи, Никола Димитров. Овој договор е неприфатлив, нема да дозволам легализација на политички дивоградби, односно нема да го потпишам договорот за името со Грција, рече претседателот Ѓорге Иванов при денешното обраќање кон јавноста.

Иванов истакна дека владата не се потрудила да разговара со сите партии околу решавање на проблемот со името и да постигне консензус по тоа прашање.

– Текстот во договорот е поразителен. Покрај тоа што се менува Уставот, се менува и преамбулата и членовите кои се однесуваат на името. Дали е патриотизам да не се грижиме за малцинставата? Дали е патриотизам Грција да добие се што побара, а ние ништо? Со овој договор се погазува заветот на нашите претци за единствена Македонија и се брише 27-годишната историја на државата, рече Иванов.

Претседателот на Република Македонија истакна дека ЕУ и НАТО не смеат да бидат оправдување за потпишување штетен договор.

– Договорот нема да го потпишам. Ќе се залагам за решение прифатливо за сите граѓани на Република Македонија. Народот каде и да е, да не се плаши. Мојата одлука е конечна и нема да ме заплашат со никакви закани и уцени, рече Ивнаов.

Виктор Јованов

Би можело да ве интересира

Иванов потрошил осум илјади евра за кафиња и сокови за 4 месеци

Васко Маглешов

Поставен натписот „Претседател на Република Северна Македонија“ на официјалната веб-страница

ВИДЕО: Пендаровски го испрати Иванов од претседателската вила на Водно

Ана Ололовска

Иванов: Функциите доаѓаат и проаѓаат, но човечноста останува

Ана Ололовска

Иванов побара средства за канцеларии за неговиот иден кабинет

Ана Ололовска

Мандатот на Иванов истекува в недела, се уште не побарал буџет за идниот кабинет

Ана Ололовска