Иванов не ја коментира одлуката на Уставен суд

Од:

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов не ја коментира одлуката на Уставниот суд, со која по седум години, откако беше укината, се враќа законската можност тој да помилува лица осудени за изборни измами, педофилија и злосторства против човештвото, објави 24 Вести. .

dobivaj vesti na viber

Од Кабинетот на Иванов само кусо велат дека претседателот досега не коментирал уставни одлуки.

„Претседателот досега не коментирал ниту иницијативи ниту одлуки на Уставниот суд“, соопштиле за 24 Вести од Кабинетот на Иванов.

Телевизијата побарала но не добила коментар и од поранешниот министер за правда Михајло Маневски, во чие време се иницираа и донесоа измените на Законот за помилување, со што се внесе одредба со која претседателот на државата може да помилува единствено по предлог на министерот за правда, односно постапката ја поведува министерот.

Би можело да ве интересира

Кои се кандидатите за уставни судии: Климовски, Витларов од едната, Јовески, Скендер предлог од другата страна

Кристијан Ландов

Уставниот суд од средина на јануари со пет судии, Кацарска апелира да се изберат нови

Ана Ололовска

Уставниот суд годинава решил 173 предмети, укинал пет законски одредби

Ана Ололовска

Антикорупциска ќе реагира и до Уставен суд, откако Пендаровски не ја послуша за автопатиштата

Жарко Настоски

Оштетените штедачи ја поздравуваат одлуката на Уставен суд за поведената постапка за Закон за банки

Ана Ололовска

Уставениот суд поведе постапка за членот 163, став 3 од Законот за банки

Ана Ололовска

Leave a Comment

two + nine =