Објавени имињата на загинатите патници во урнатиот авион кај Кожле

Од:

Италијанскиот весник „Ла Република“ објави дека со приватниот авион, што се урна вчера попладне кај велешко Кожле, управувал пилотот Франческо Монтањер, претседател на аматерскиот спортски аероклуб „Тревизо“. Со него биле и потпретседателот на клубот Дарио Бастасин,  како и Лука Дале Муле, Ангело Калегари и Иларија Бертио и Висар Бегај од Косово, кои имале и италијанско државјанство.

Како што пишува весникот, настраданите живееле во Треивизо, Падова и Удине. Групата планирала да патува Приштина поради бизнис, како и за активности поврзани со аероклубот „Тревизо“. Тие во Приштина требало да присуствуваат и на инаугурација на тамошен аероклуб.

Урнатиот авионот бил со германски национални ознаки, од типот „Пајпер Па 34-200 Т Сенека“. Полетал од Тревизо, Италија, а крајната дестинација му била Приштина. Над Македонија требало да изврши прелет и бил пријавен на аеродромот „Александар Велики“-Скопје за дополнување гориво.

Исчезнувањето на авионот од радарот вчера попладне во 17.40 часот во МВР го пријавила Контролата на летање на скопскиот аеродром.

За настанот е информиран Јавен обвинител и Комитетот за истражување авионски несреќи.

Би можело да ве интересира

Потпретседателот на Малави загина во авионска несреќа со сопругата

Горан Наумовски

САД: Четири лица се повредени кога мал авион паднал во двор на куќа во Денвер

Загина пилот откако се урна едрилица во Корушка

Три лица загинаа во авионска несреќа во САД

Во Кенија се судрија патнички авион и авион за обука, има загинати

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Се урна авион во близина на автопат во САД, нема преживеани