Истрага против велешанец кај кого беше пронајдена марихуана

Од:

Основното јавно обвинителство во Велес донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против лице на возраст од 36 години, бидејќи постои основано сомнение дека сторил кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори.

Во својот дом во Велес, осомничениот неовластено заради продажба држел наркотична дрога – марихуана во количина од 84,07 грама.

На 19 октомври тој на две лица им продал 35 грама од дрогата за вкупен износ од 10.000 денари.

Поради опасноста осомничениот да се даде во бегство или да го повтори кривичното дело, како и да ја попречи истрагата со влијание врз сведоците, Основното јавно обвинителство Велес предложи да му биде определена мерка притвор.

Судија на претходна постапка од Основен суд Велес го прифати предлогот и на осомничениот му определи притвор во траење од 30 дена.​

Би можело да ве интересира

Амстердам планира да го забрани пушењето марихуана во центарот на градот

Горан Наумовски

Мериленд и Мисури ја легализираа марихуаната во рекреативни цели

А1он

Скопјанец осомничен дека продавал марихуана и овозможувал на други лица да ја користат

Претрес во Свети Николе, пронајдена марихуана, приведен дилер

Приведен дилер во Скопје, при претрес во неговиот дом пронајдена марихуана

ВИДЕО: Пронајдени 319 стебла канабис во пехчевско

Горан Наумовски