ВИДЕО: Инспектори на УЈП му врачија налог за контрола на Меѓународен сојуз на Боки 13

Од:

Инспектори на УЈП влегоа во затворот Шуто Оризари за да го известат притворениот Бојан Јовановски, претседател на невладината Меѓународен сојуз која е предмет на финансиска контрола.

УЈП првично побарала налог од Кривичен суд, за да влезе во затворот бидејќи се работи за притворено лице. Согласно процедурата тие треба да го известат Јовановски, дека инспектори влегуваат во невладината, по што ќе следи постапка за прибирање на документите неопходни за контрола, кои ќе покажат дали невладината работела согласно законот односно дали биле подмирени сите даночни обврски.

Инспекторите го извесија Јовановски само за Меѓународен Сојуз, за БМЈ груп и 1ТВ испратени се налози каде што од понеделник треба да започнат финасиските проверки и го напуштија затворот во Шуто Иризари.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Чулев: Прашајте го Оливер Спасовски дали има тонски запис од ПИ-мерките за „Рекет“

Маја Илиевска-Пачемска

ВИДЕО: Судот повторно ја исклучи јавноста од „Рекет“ – повреден ќе бил угледот на трети лица

Кристијан Ландов

Милошоски најави средба со Русковска на која ќе и достави аудио материјал поврзан со „Рекет“

Ана Ололовска

На „Рекет“ ќе бидат презентирани разговори од усб-то на Кичеец

Ана Ололовска

Николоски: Денешното рочиште покажа дека „Рекет“ е координиран од семејството Заеви

А1он

(ВИДЕО) Русковска за Јанева: Колешката не сфатила до сега дека е обвинета за злоупотреба на службената положба