Илхан Ќучук: Би било огромна грешка да се врати ветото, од него почнаа провокациите

Од:

„Билатерално ќе имаме многу бурна, непродуктивна година“, изјави за БНР европратеникот Илхан Ќучук од „Обнови ја Европа“, известувач за Северна Македонија во Европскиот парламент.

Според неговите зборови, враќањето на ветото на Република Северна Македонија би било огромна грешка:

„Тоа би била огромна грешка. Ветото на ниту еден начин не влијаеше на добрососедските односи. Сосема спротивно. Почнаа слични типови на провокации, повеќе или помалку, од самото наметнато вето“.

Она што му се случи на Христијан Пендиков е за осуда и тоа го покажаа европските институции, смета Ќучук. Тој ја дефинира тензијата меѓу двете земји како висока и додаде дека „не стивнува во многу правци“.

Европратеникот го нагласи и механизмот за следење и „мерење“ на јазикот на омраза, посочувајќи дека министерот за надворешни работи на Северна Македонија, Бујар Османи, создаде „голем тим, во кој ќе има и претставници на бугарската заедница“ таму.

На прашањето како Брисел ќе реагира доколку Скопје ги спречи бугарските европратеници, политичари и членови на јавноста да присуствуваат на настани поврзани со Гоце Делчев на почетокот на февруари, Илхан Ќучук одговори:

„Нема шанси европските институции да поттикнат такво однесување од страна на македонските власти. Брисел, ниту Стразбур може да го прифати ова како нормален пристап“.

„Не можеме да ги сметаме случаите како изолирани. Сепак, заедно со ова, мора да бараме механизми кои се одржливи. Мора да има механизми за следење во рамките на билатералните односи“, рече Илхан Ќучук.

Има многу примери на земји со тешки историски односи – Словенија и Хрватска, Словенија и Италија. Од гледна точка на историската меморија, ова не е нешто ново, истакна европратеникот.

Би можело да ве интересира

Бугарско МНР: Македонија еднострано ги толкува историските настани, името на Иван Михајлов не е закана

Орце Костов

Бугарија: Украдениот монитор од Културниот центар во Скопје е напад на бугарската држава

Орце Костов

Ангелов: Да се префрла несразмена вина на Бугарија за депортацијата на Евреите е несериозно

Ана Ололовска

Фрчкоски: Важно е што во извештаите на ОН постои македонско малцинство во Бугарија

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Адвокатот Цобоски: Татко му на Илија Спасески спасуваше Бугари во несреќата во Охрид, ова е политичка работа

Орце Костов

ВИДЕО: Ниту Обвинителството, ниту неговиот бранител не ја знаат адресата на Пендиков во Софија

Орце Костов