И денешните дојави за бомби биле лажни, МВР приведе скопјанец во врска со заканите

Од:

Полициски службеници од СВР Скопје денеска (02.11.2022) го приведоа Н.Н. од Скопје, поради постоење на сомнение за поврзаност со заканите за поставени бомби во училишта во Скопје. Во координација со надлежното обвинителство се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста и дека завршија антитерористичките проверки во врска со денешните пријави дека девет училишта на територија на Скопје на електронските адреси добиле порака со закана за поставена бомба и утврдено е дека станува збор за лажни пријави.

Најнапред околу 14.30 часот во СВР Скопје беше добиена пријава од шест училишта, потоа околу 15 часот уште од две училишта и потоа од уште едно училиште во Скопје.

Веднаш по добиените пријави, од полициски службеници се преземени мерки за безбедно евакуирање на сите девет училишта, а потоа се извршени и детални проверки од тимови за антитерористички проверки и утврдено е дека станува збор за лажни пријави.

Би можело да ве интересира

Јапонија: Затворени стотици училишта по упатени закани за поставени бомби

Горан Наумовски

Кристијан Нинески го фати крстот од Вардар во Скопје

Скопјанка со здравствени проблеми лажно пријавила за поставени бомби во училишта

Горан Наумовски

Лажни дојави за бомби во Уставен суд и на скопскиот аеродром

(ВИДЕО) Вечерното возење на автопат и во Скопје е ризично: Тешка е прегледноста, а се вози и во спротивна насока

Кристијан Ландов

Лажни се пријавите за наводно поставени експлозивни направи во училишта во Скопје

Ана Ололовска