Хуманитарен концерт и изложби за Сара

Од:

Под мотото „Струга од срце за Сара“, в среда во „Центарот за култура Браќа Миладиновци“ ќе се одржи хуманитарен концерт за Сара.

Концертот го организираат „Плеј“ радио и Балетското студио „БАX“, а ќе настапат: „Студио за танц БАX“, „Балкан џем“, КУД „Илинден“, Анита Мицова, Каролина и Оли Китан.

Пред почетокот на музичкиот дел во фоајето на Центарот за култура ќе биде претставена изложба со фотографии на ликовниот уметник и професионален фотограф Кристина Затуроска, како и со уникатни рачни изработки на Билјана Тодороска и Farina’s Handmade.

Влезот е 100 денари. Собраните средства ќе бидат наменети за 15-годишната Сара од Охрид, на која треба да и се пресади коскена срцевина во Германија. Операцијата чини 200.000 евра.

Акции за собирање средства за Сара се реализираат изминативе денови во организација на Црвениот крст Струга на повеќе локации низ градот. Мало девојче вчера пред црквата „Свети Ѓорѓи“ продаваше топол чај, а собраните пари ќе ги донира за Сара.

Би можело да ве интересира

Двајца кичевци со хуман гест за младо момче со посебни потреби

Ана Ололовска

Хуманитарна акција на Црвен крст „Заедно каде е потребно“

Ана Ололовска

Седми хуманитарен Црвено-црн бал „Верувај и љуби”

Ана Ололовска

Повик за помош на семејството Ахмети од Драчево

Ана Ололовска

Хуманитарен систематски преглед на децата од домот „11. Октомври“ во ПЗУ Интермед Арт

Ана Ололовска

Исклучително: Месут Озил спаси 219 детски животи!