(ВИДЕО) Груевски: Не снимавме ние туку непознати сторители во центарот на Скопје

Од:

Премиерот Никола Груевски на прес конференција во Владата посочи дека тие не прислушувале, туку Зоран Верушевски во соработка со странски служби и двајца вработени во УБК без знаење на институцијата. Тоа што според оваа конфузна теза за државен удар, според која сите прислушувале со години во Македонија, а само УБК не знаела, тој го правдаше со уште една теза-дека и во посилни и поголеми држави се случувало истото. Според најновото излагање на премиерот, наместо првичниот став дека странска служба ги дала материјалите, сега се оди со тезата дека таа е нарачател, а од овде се давале, со што всушност се нуди оправданост за процесот “Пуч“.

– Се снимало со тактичка опрема, МВР повика експерти од странска компнанија и утврди дека од различни локации непознат сторител врши прислушување со менување на локацијата. Се правела промена на местоположбата, таа опрема ја приклучувале меѓу 12 и 18 часот. Досега не се успеа да ги лоцираат сторителите и истрагата не е завршена.

Анализата укажува дека тие што прислушувале се професионалци од висок калибар. Во изминатиов период Македонија била таргет на снимања од странска служба. За овие материјали се интересирал и Зоран Заев кој е нарачател и финасиер на оваа операција. Директните извршители се уапсени, а за еден од нив судот изрече казна затвор, рече Груевски.


Премирот одговарајќи на новинарски прашања подоцна, кажа дека Заев се приклучил кон средината на 2014 година.

Постапката против Заев била да се спречи да ги објавува материјалите. Ако сакав да го спречам, логично беше да ги прифатам неговите услови. Овде не е игра на Зоран Заев, тој е камиказа, овде улогата е многу поголема.

Дали безбедносниот систем е под сериозна закана? Како и во секоја земја, таква опасност секогаш постои, и најдобар одговор е токму ваков одговор на институциите. Опозицијата сака да не не направи монструми, целта им е да мобилизираат народ кој ќе им поверува, да продолжат со протести и да не киднапира сите нас во тој вртлог, рече Груевски.

Тој призна дека се обратил од обвинителстовото да реагира кога како што рече му се заканувал Зоран Заев, по што биле наложени ПИ мерки и поставени камери во неговиот кабинет.

Тој кажа дека претходно никогаш не снимал никого во кабинетот. Груевски не знае како ПИ мерките се најдоа на Јутјуб и кој ги дал од обвинителството, туку одговори дека ќе имало истрага.

Груевски немаше конкретен одговор-како очекува да верува некој во судскиот систем откако кјавноста дозна како се договараат меѓусебе и како се нарачуваат пресуди.

-Тоа процесот ќе го покаже, одговори премиерот.

Би можело да ве интересира

Груевски признава дека пиштолите се негови и дека закупил станови за без пари во кои инвестирал

Кристијан Ландов

Четири пиштоли пронајдени во становите на Груевски

Кристијан Ландов

Груевски се огласи: Не постои никаков скриен имот

Кристијан Ландов

Нови станови на Груевски: ги изнајмил без пари пред да избега, а се во зградата во која живееше

Кристијан Ландов

Релациите на Цех и Груевски: му помагал во кампањата во 2016, се среќавал со него и му закажувал средби со германски функционери

Габриела Димковиќ-Мишевска

Германскиот пратеник Тобијас Цех поднесе оставка затоа што земал пари за лобирање за Груевски

Катерина Павлова-Николовска

8 comments

Sonja 25/02/2015 - 17:13 at 17:13

Sega veke ne e bitno koj snimal, se ona za sto poveketo gragani se somnevaa izleze na videlina a toa sto premierot priznava deka po sekoja cena sakale da go soprat Zaev kazuva se. Samo onie koi pijat voda od jaslite na DPMNE moze da odobruvaat progon i diktatura. Se e jasno veke nema opravduvanje.

Reply
Zoran 25/02/2015 - 17:15 at 17:15

Abre Nikolce sto ima vrska koj snimal bitno e deka se dokazi deka ste praele kriminal i toa golem a sega mozebi ke sakas da ne ubedis deka razgovorite se medju tebe i tvojata sopruga i decata i demek sevo ova e montaza i zborovite ti se izvadeni od kontekst. Duri sega ke izleze na videlina i prodazbata na Makedonska banka.

Reply
slart 25/02/2015 - 17:26 at 17:26

Ни самиот не си верува на приказнава. А ако се странски служби, тогаш зошто го осудија З.К. и зошто Верушевски е во притвор.

Reply
pravda 25/02/2015 - 18:07 at 18:07

Ova shto go kazuvash mu go kazuvash na bate Sashe ili na narodot.Ako si tolku siguren vo toa shto go zboruvash,zashto nepochna da im odgovarash na novinarskite prashanja,tuku se izblamira ushte povejke begajki od odgovorite i novinarite kako od ogan Gujo?Sigurno snimkite ne gi pravev jas ili obichniot narod,kolku i da se pravdash vejkem nishto ne ti pomaga i pominuva te setija i Evropa i celiot svet pa zatoa i vejkem ti udrija edna ubava kloca od Brisel i poslem seto toa seushte se ubeduvash da ni gi dokazuvash nekoi tvoi bedni raboti kako shto si i ti.

Reply
saso 25/02/2015 - 18:24 at 18:24

Ова нормално е за верување.Можи да поверува само некој шо има шајки во мозоко

Reply
Remi 25/02/2015 - 18:45 at 18:45

za tie može da bide istraga za prisluskuvanje
Zašto ni eden novinar ne prašuval
Zašto i koj da odgovara za namestenje na slučaite koj montira vlada so sorabotnici
Fokus,a1on i alaasat-m ,držite se dobro,ednaš prava qe izleze i qe pobeduva

Reply
melbourne 26/02/2015 - 01:34 at 01:34

Vo svojstvo na potparol na MVR zboruva covekov.
Zarem i portparolot ti otkaza poslusnost?
Kolku nisko pagjas.So sekoe tvoe pojavuvanje vo javnost se pogolemi greski pravis!

Reply
melbourne 26/02/2015 - 01:36 at 01:36

Vmrovci,smenete go sto pobrzo ovoj covek(so drug od vasata partija),duri ne napravil krvava katastrofa!

Reply

Leave a Comment

nineteen + 18 =