Груби: Нема сомнеж во парламентарното мнозинство, сите коалициски партнери се против оставката на Заев

Од:

Недвосмислено дадовме поддршка на политиките на Владата, на премиерот Зоран Заев и на цела владина коалиција за продолжување со европската и реформската агенда и немаше ниту еден сомнеж во парламентарното мнозинство од ниту еден учесник на состанокот, изјави генералниот секретар на ДУИ, Артан Груби по координативниот состанок на премиерот Заев со претставниците на коалициските партнери.

– Исто така би сакал да ве информирам дека сите партнери што учествуваат во Владата беа апсолутно против оставката на премиерот Заев, затоа што сметаме дека таа беше избрзана и дека тој треба да продолжи со предводењето на Владата и спроведувањето на политиките, затоа што тоа го очекуваат граѓаните, додаде Груби, кој е прв вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците.

Би можело да ве интересира

Следува измена на наставните програми со цел завршување на учебната година на 10 јуни

А1он

Владата прогласи кризна состојба во снабдувањето со топлинска енергија

А1он

Второто полугодие за основното и средното образование се одлага за 1 февруари

А1он

Кризниот штаб препорачува зимскиот распуст да продолжи до 1 февруари

А1он

Кризниот штаб вечерва ќе одлучува за продолжување на распустот

А1он

Ковачевски – Брнз: Економската соработка да се интензивира со акцент на енергетски проекти

Ана Ололовска