(ВИДЕО) Груби: Контрола за сите функционери за корупција и наркотици

Од:

Пратеникот на ДУИ, Артан Груби најави дека ќе поднесат иницијатива за таканаречен „ветинг“, односно контрола за секој пратеник или функционер којшто врши јавна дејност како што се судии и обвинители за контрола во врска со користење на наркотици, но и учество во криминал и корупција.

„Ние оваа иницијатива ја почнуваме од нашите редови во ДУИ и сакаме да ја предложиме на Собранието, а очекуваме и поддршка од граѓанскиот сектор и медиумите. Секој кој што врши јавна функцикја треба да подлежи на овој тест и ние очекуваме поддршка од сите кои се искрени“, рече Груби.

Тој не сакаше да одговори дали Павле Богоевски треба да ја напушти функцијата пратеник, но повтори дека за ДУИ е неприфатлива терминологијата „метла“ затоа што не била достоинствена за луѓе.

Во однос на преговорите за промена на функционери од редовите на ДУИ и СДСМ, Груби рече дека доколку има нешто на оваа тема, медиумите ќе бидат навреме известени.

Габриела Димковиќ-Мишевска

Би можело да ве интересира

Груби: Ветинг за судии, обвинители и политичари

Алијанса за Албанците: Премиеру, парадоксално е да барате помош од ДУИ за реформирање на правосудниот систем

А1он

Османи: ДУИ на лидерската ќе го отвори и прашањето за ветинг

Ана Ололовска

Левица: СДСМ и ДУИ манипулираа во Баку и воведуваат Бадинтер со исклучена јавност

Ана Ололовска

Османи: Дураки е носител на институционалната и политичка меморија на ДУИ

Татјана Ташкова

(ВИДЕО) Богоевски: Вредностите над функцијата

Ана Ололовска