(ВИДЕО) Груби: Избори на 11 декември

Од:

За Артан Груби од ДУИ, проценката дали има услови за избори ќе се направи до крајот на август кога лидерите на четирите политички партии ќе имаат средба и ако се исполнети сите услови ќе договорат датум за избори.Единствен можен датум за избори според него е 11 декември.

„По завршување на мандатот на пржинската влада прв пат во историјата на Македонија министер за внатрешни работи ќе биде Албанец, кој ќе има мандат до формирањето на новата влада“, рече Груби.

Уредникот на Јавниот сервис МТВ ќе биде предложен од опозицијата.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Интервју со Ванковска: Да излеземе од НАТО, а договорите со Грција и Бугарија да се поништат, ако мислиме дека не може, тогаш сите во Вардар

Александар Тодески

ДУИ: ВМРО и СДСМ се против нашата идеја за избор на претседател во Собрание

Предраг Петровиќ

Ахмети: Изборот на претседател во Собрание е за поголема консензуалност и помалку трошење буџетски средства

Горан Наумовски

Ахмети: ДУИ по изборите ќе соработува со партиите кои ќе ја прифатат нашата платформа

Горан Наумовски

Коалиција ВРЕДИ: ДУИ за еден мандат потроши 46 милиони евра во апарати за коцкање

Ахмети го најави Бујар Османи за претседател: ДУИ бара и потпретседател на државата

Орце Костов