Шекеринска: Граѓаните не живеат од национализам, што друго им нудат ВМРО и ДУИ?

Од:
Носителката на листата на коалицијата „Можеме“ во петтата изборна единица и заменик-претседателката на СДСМ Радмила Шекеринска, во емисијата „Само вистина“ на Канал 5 телевизија, одговарајќи на прашање во врска со понудата на ДУИ за премиер Албанец и говорењата на опозицијата за федерализација на државата.
„Коалицијата Можеме има програма, зад која што сме застанале и на сите им стана јасно дека единствените партии и луѓе кои ловат гласови на националистичка карта се само оние кои што немаат што да понудат и тоа не се однесува само на Албанци, исто се однесува и на македонски кандидати,“ рече Шекеринска.
„Мојот инстинкт ми вели дека секој пат кога ќе видите човек кој ја вади етничката карта знајте дека ништо друго нема што да ви понуди. После толку избори, особено 2016, 2017 година се виде дека луѓето сакаат нешто конкретно кое што не создава непријатели кај другите туку создава решенија за нивните проблеми мислам дека сите сфатија дека тоа е тоа што граѓаните го очекуваат. Оние што им ги нудат рециклираните национализми мислам дека апла соопштуваат дека нема што друго да им понудат,“ додаде таа.

Би можело да ве интересира

Усогласување на владината програма и распределба на кадри во преговорите меѓу СДСМ и ДУИ

Ана Ололовска

ВИДЕО: ВМРО-ДПМНЕ бара Антикорупциската да отвори случај за финансирање на изборната кампања на СДСМ

А1он

Уште пет дена за договор за нова влада

А1он

СДСМ: Продолжуваат разговорите за нова влада со полн четиригодишен мандат

А1он

СДСМ тврди дека преговара за Влада со стабилно мнозинство, ВМРО-ДПМНЕ бара да ги кажат имињата на партиите

А1он

ДИК изгласа да се зголемат надоместоците на избирачките одбори за 100 проценти

А1он