Граѓаните на БиХ и Македонија од утре ќе патуваат само со лични карти

Од:

Договорот меѓу Советот на министри на БиХ и Владата на Република Македонија за условите за патување на државјаните од двете земји стапува во сила од утре, 1 декември, кога граничните премини граѓаните од двете држави ќе можат да ги преминат со лична карта.

Документот го потпишаа министрите за надворешни работи на БиХ и на Македонија, Игор Црнадак и Никола Димитров на 12 март годинава, соопшти босанското МНР.

Тогаш е регулирано дека Договорот ќе стапи во сила 30 денови по приемот на последниот писмен извештај дека се исполнети внатрешните законски процедури.

Последната потврда на Министерството за надворешни работи на БиХ е примена во Амбасадата на Република Македонија на 23 октомври и како датум за стапување во сила на Договорот е утврден 1 декември 2018 година.

Би можело да ве интересира

Двесте војници на АРМ ќе ги возат министрите на ОБСЕ

Орце Костов

Османи на маки: Лавров побарал да дојде во Скопје, но воздушниот простор е затворен за руски авиони

Орце Костов

МНР: Нема да се потрошат ниту половина од планираниот буџет од 900.000 евра за наем на возила за самитот на ОБСЕ

Орце Костов

МНР: Тројца наши државјани безбедно ја напуштија Газа

Горан Наумовски

Украл лична карта на соселанец и се обидел да подигне брз кредит, полицијата го привела

Орце Костов

Луксуз во време на криза: МНР ќе потроши 900.000 евра за наем на 175 возила за самитот на ОБСЕ

Орце Костов