Градоначалничката на Битола се сретна со ученици што протестираат за јавниот превоз

Од:

Градоначалничката на Битола Наташа Петровска попладнево оствари директна средба со ученици кои протестираа пред Општина Битола во врска со проблемите со бесплатниот ученични превоз во јавниот сообраќај во овој град.

Секторот за односи со јавност на Општина Битола информираше дека група ученици протестирале за состојбите со бесплатниот превоз во градот, за што добиле појаснување од градоначалничката Петровска.

– Градоначалничката на општина Битола ги покани учениците во општината, им ја објасни актуелната состојба со превозниците, законските измени и новите правила за користење на линискиот превоз од страна на учениците во местата каде што го има. На оваа средба, таа, исто така, им ги објасни и тековните наследени проблеми од изминатите години со коишто се соочува Општина Битола и ги повика на трпение, до конечното решавање на проблемот, кое следува за краток период. Петровска и пред нив уште еднаш го повтори ставот дека Општината нема намера да штити нечии лични интереси на штета на образованието. Таа посочи дека на сметка на досегашните високи цени на превозот на учениците не е направено повеќе во однос на санирање на тоалетите, таблите, прозорците, а ниту во нагледните средства за работа, се наведува во соопштението на локалната самоуправа.

На средбата во кабинетот на битолскиот градоначалник учествувале директори на дел од училиштата, се нагласува во соопштението од Општина Битола.

Би можело да ве интересира

Со концерт на Владимир Четкар, во Битола завршува фестивалот „Музика од светот“

Ана Ололовска

Негувателка во битолска градинка заразена со коронавирус, во изолација се пет деца и вработени

А1он

Втора иницијатива за изнаоѓање решенија за проблемите на населението во Баир

Ана Ололовска

Министерот Милевски во посета на Битола: Цел ни е да ги подобруваме состојбите и затоа директно помагаме

Ана Ололовска

Општина Битола ќе се вклучи во манифестацијата „Трка за лек“ – „Race for the Cure”

Ана Ололовска

Советот на Општина Битола даде согласност за формирање паралелки со помал број ученици

Ана Ололовска