Град Скопје го одложи вонредното прскање против комарци поради лошото време најавено за утре

Од:

Градот Скопје ги известува граѓаните дека поради денешното влошување на временските услови и најавите за нестабилност во текот на утрешниот ден, најавеното авионско прскање против комарци за 25.08.2020 година (вторник) се одложува за наредниот ден.

Жителите на главниот град изминатите неколку дена се жалат на зголемен број комарци, кои се намножија и покрај тоа што пролетва и летово градските власти повеќепати организираа авионско и земјено прскање.

Вонредната авионска дезинсекција на подрачјето на градот Скопје, против возрасни форми на комарци, ќе се реализира
на 26.08.2020 година (среда) и на 27.08.2020 година (четврток), во раните утрински часови, информираат од Град Скопје.

Од Град Скопје ги известуваат пчеларите навреме да ги преземат потребните мерки за заштита на пчелите.

Би можело да ве интересира

Скопје избран за европска престолнина на културата за 2028 година

Кино на отворено „Панкот не е мртов“

Град Скопје: Го осудуваме секое насилство кон новинарите, но и насилството од новинарите

Горан Наумовски

Арсовска: Мицкоски да им каже на неговите советници како да гласаат и да одржиме седница

Орце Костов

Јанчева: СДСМ против враќање на спомениците од режимот

Кино на отворено и музичка програма во Градскиот парк по повод Меѓународниот ден на младите