Годишен состанок на Регионалниот совет за соработка на ЈИЕ во Охрид

Од:

Во рамки на македонското претседавање со Процесот за соработка во Југоисточна Европа утре во Охрид ќе се одржи Петтиот годишен состанок на Регионалниот Совет за соработка (РСС).

dobivaj vesti na viber

Со состанокот ќе копретседаваат министерот за надворешни работи Никола Попоски како актуелен претседавач со Процесот за соработка на Југоисточна Европа и генералниот секретар на РСС, Горан Свилановиќ.

Се очекува на состанокот да бидат разменети мислења во врска со развојот на регионалната соработка и актуелните состојби во регионот на ЈИЕ, а воедно предвидена е и презентација и одобрување на Годишниот извештај на Генералниот секретар на РСС за периодот од 15 мај 2012 до 25 април 2013. Во рамки на состанокот ќе биде презентирана и тригодишната Стратегија и Работна програма на РСС за периодот 2014 – 2016.

Најважните цели на Стратегијата, кои треба да се постигнат до 2020 година, вклучуваат пораст на вработеноста од 40 до 45 проценти, зголемување на меѓусебната трговија за 230 проценти и пораст на БДП во регионот од сегашните 38 отсто на 46 отсто од просекот на ЕУ.

Годишниот состанок е ко-организиран од ПСЈИЕ Претседателство и РСС секретаријатот. Се одржува паралелно со Самитот ПСЈИЕ.

Би можело да ве интересира

МНР апелира на зрело однесување по најавите за отворање ново граѓанско здружение во Охрид

Ана Ололовска

Бугарското МНР го осуди сквернавењето на бугарската химна на фудбалскиот натпревар: Ваквите настани засекогаш да станат минато

Ана Ололовска

Нема реакции од Османи кога Македонија се прогласува за бугарска, бурни осуди кога се навредува Бугарија

Кристијан Ландов

Османи – Ескобар: Стратешкиот дијалог меѓу С. Македонија и САД дава првични резултати

Ана Ололовска

Османи: Левица е партија во функција на руската пропаганда, референдум ниту може, ниту смее да има

Маја Илиевска-Пачемска

Османи-Ескобар: Билатералните односи добиваат нова прецизно дефинирана рамка за понатамошен развој, стратешкото партнерство се зацврстува

Ана Ололовска