„Го сакам ГТЦ“: Изградбата на лифтот е стопирана, не е извлечена поука од минатото

Од:

Иницијативата „Го сакам ГТЦ“ реагираше за изградбата на лифт на влезот од Градскиот трговски центар, посочувајќи дека не е извлечена поука од неодамнешните протести кога активисти реагираа за да објектот го задржи својот архитектонски стил, односно, да не биде трансформиран во барок.

Оттаму велат дека изградбата на лифтот кај спиралните скали во време на рестриктивно движење и здравствена криза со право предизвикало реакции кај граѓаните, припадниците на иницијативата „Го сакам ГТЦ“ и особено кај архитектите.

„Во име на иницијативата Го сакам ГТЦ на оваа тема се воспоставени контакти со надлежните и остварена е средба со директорот на ГТЦ и неговиот потесен тим. Во овој момент сите работи на оваа бесправна градба се запрени и се надеваме нема да бидат продолжени со оглед дека претставуваат сквернавење на објект со атрибути на културно наследство и симболика на граѓанската борба за Скопје. Свесни за потребата на развој и “живеење“ на ГТЦ се надевавме на редовни консултации со стручната фела, однапред за било која интервенција на објектот, што и не беше случај со скорашната реализација на кровната градина!“, информираат од инцијативата „Го сакам ГТЦ“.

Тие очекуваат надлежните институции да ја отстранат бесправно поставената челична конструкција, со издавање на решение за рушење, како и враќање на тој дел од ГТЦ, како што изгледал претходно.

„Се надеваме дека сите чинители сериозно ќе ја сфатат состојбата и ќе се откажат од ова непромислено и брзоплето решение на некои нејасни интереси изнесени од менаџментот на ГТЦ. Иницијативата ‘Го сакам ГТЦ’ и понатаму будно ќе го следи овој процес и упатува апел настанатиот проблем да се реши во рамките на институциите но доколку е потребно спремна е целиот свој капацитет и сите средства да се спротистави на било која непромисленост“, додаваат од „Го сакам ГТЦ“.

Би можело да ве интересира

Со владина помош ќе се зголемува квалитетот и понудата на ГТЦ Скопје

А1он

Град Скопје: Изградбата на лифтот кај ГТЦ не е во наша надлежност, обвинувањата од Попова се неосновани

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Попова: Имаме еден Шилегов кој во опозиција го гушкаше ГТЦ и друг на власт кој со куп железо го нагрдува ГТЦ

Ана Ололовска

23.000 евра за украсување на ГТЦ, најскапо новогодишно украсување досега од над 300 илјади евра

Мери Јордановска

ВИДЕО: Шилегов го отвори зелениот покрив на ГТЦ, нема против да има кафетерија

Габриела Димковиќ-Мишевска

Шилегов со одлука: Утре ќе се отстрани времениот објект на покривот на ГТЦ