Ѓорѓиевски: Граѓаните живеат во несигурност, СДСМ не нуди подобар живот

Од:

Со денови одиме низ десетици населени места во државата и секаде иста слика, тага, јад и чемер. Граѓаните живеат во несигурност, СДСМ не нуди подобар живот, туку смрт, секојдневно убиства, запалени автомобили, грабежи, државата има нарушена безбедносна состојба, рече Ѓорѓиевски од Росомоан.

Тој вели дека откако СДСМ е на власт полицијата не им служи на граѓаните, туку на криминалот.

-Се прави криминал, од најситен до најсофистициран, гледаме како државни милионски тендери добиваат фирми на луѓе блиски до власта, лиценци за извршување дејности од кои зависи добивање на јавна исправа ново формирани фирми, и уште еден куп други апсурди. Додека ја разграбуваат државата, ги злоупотребуваат и европските вредности, под превезот на ЕУ и НАТО интеграција прават страшен криминал, но и ја злоупотребуваат нашата стратешка ориентација како држава за покривање на штетниот договор, рече Ѓорѓиевски.

Според него власта нема аргументи за клучните прашање.

– Се зборува за се, само за суштината не. Со овој договор се губи идентитетот, историјата и културата. Ќе се гласаат Уставни амандмани кои никој не знае што ќе содржат. И згора на се Заев бега од дебата, бега затоа што нема одговор на суштинските прашања, кажа Ѓоргиевски.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид: Ја осудуваме хајката против градоначалникот Пецаков додека институциите во служба на СДСМ молчат за премиерот Ковачевски

А1он

ВМРО ДПМНЕ бара продолжување на зимскиот распуст за две недели

А1он

Росоманец пријавил во полиција дека бил физички нападнат од сопругата

А1он

ВМРО-ДПМНЕ: Прославата на Арсовска скопјани ги чинеше нула денари

А1он

ВМРО ДПМНЕ: Евтин е театарот на Маричиќ и СДСМ која е во коалиција со криминалот

А1он

СДСМ: По само 50 дена владеење на ВМРО-ДПМНЕ пироманска, Скопје е во целосен хаос

А1он