Ѓорчев на рочиштето за 27 април: Молам за милост и човештина кон обвинетите

Од:

На продолжението од судењето за настаните од 27 април, сведочеше пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев. Тој бараше милост за обвинетите од судот.

„Го молам судот за милост и човечност кон овие луѓе, исто како што молев на 27 април да не се тепаат луѓе, да не се отиде предалеку“, рече во сведочњето пратеникот Влатко Ѓорчев со треперлив глас. „Молам за милост и човештина“, рече Ѓорчев.

„Ова е судница, а не собраниска говорница“, приговори обвинителката Вилма Рускоска.

Судијката Кацарска на Ѓорчев му рече дека би бил одличен адвокат на обвинетите. „Одржавте мал говор во судницата, ама вие пратениците заборавате дека ова не е Собрание“, рече Кацарска.

Обвинетиот Александар Василевски Нинџа го праша Влатко Ѓорчев дали неговиот, како што рече, потпалувачки говор пред Државната Изборна комисија во 2016 година бил прво полувреме за настаните од 27 април, но по приговорот на адвокатот Еленко Миланов, судијката не го дозволи прашањето.

Ѓорчев на крајот им заблагодари на сите во судницата за присуството, по што некои од присутните почнаа да се смејат.

Судењето е во фаза на доказна постапка со одбраната на обвинетите и нивните докази.

Васко Маглешов

Би можело да ве интересира

Пендаровски: Ставовите за „27 април“ се јасни и не зависеа од средбата со Мицкоски

Мицкоски: Дволичноста на Пендаровски е заради притисокот кој го вршат врз него, реалноста е дека се согласи со мене за 27 април

Пендаровски: Не заговарам преотворање на процесот за 27 април, а може да се отвори ако има нови докази

Кристијан Ландов

Мицкоски: Се согласивме со Пендаровски дека е драконски обвинетите за 27 април да одговараат за тероризам

Кристијан Ландов

Заев за 27 април: Доколку има нови докази, осудените имаат право на ново судење

Кристијан Ландов

СДСМ: Понудата на ВМРО-ДПМНЕ е одбрана на насилници и криминалци

Катерина Павлова-Николовска