Ѓорчев до Заев: Зошто толку го штитите најнепопуларниот и најскандалозниот министер во оваа Влада Венко Филипче

Од:

Пратеникот Владимир Ѓорчев од редовите на ВМРО-ДПМНЕ денес на собраниската седница посочи дека Венко Филипче е најскандалозниот министер во владата на СДСМ, кој го уништи здравството.

-Господине Заев моите две директни носечки прашања кон Вас се следниве: Прво, зошто толку го штитите најнепопуларниот и најскандалозниот министер во оваа Влада Венко Филипче? И, второ, за што дискутираат Венко Филипче и Вице Заев кога се среќаваат, кога се гледаат, кога дискутираат, запраша Ѓорчев.

Ѓорчев додаде дека Заев како претседател на СДСМ ги има анкетите, ги има податоците дека Венко Филипче е страшен тенк на Владата, дека има огромно незадоволство од него, дека има револт, дека има скандали, дека не ја бива работата.

-Имате анкети во кои што граѓаните гледате и гледаат, и констатираат дека се револтирани од неговото работење , и дека не веруваат во она што тој го работи. Зошто Венко Филипче е најскандалозниот министер во Владата со 28 министри на Зоран Заев, а е најзаштитениот министер? Дали е тоа господине Заев затоа што Венко Филипче се нафати да потпише Клинички Центар од 500 милиони евра кои што со се сите можни анекси, договори и додатоци итн. ќе дојде до 700 милиони евра, истакна Ѓорчев.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: Со соопштенија, СДСМ не може да се сокрие дека повеќе од 500.000 граѓани денот го поминуваат со еден оброк

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Заев со посебни истражни мерки и во 2014 година е снимен како врши кривично дело

Ана Ололовска

СДСМ: Како ќе се наближува денот на изборите, така ВМРО-ДПМНЕ ќе ја зголемуваат продукцијата на лажни вести

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Јанушев: Eдинствен виновник за сето што се случува во изминативе три години во Македонија e Заев

Ана Ололовска

Претседателот на ЕС Мишел направи увид на работите за изградба на колектори за отпадни води на Вардар

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ не се против носењето на законот за Јавното обвинителство, но треба да има и другата страна желба за решение

Ана Ололовска