Гир: ЕК очекува почеток на преговорите со С. Македонија до крајот на годинава

Од:

Европската комисија потврди дека Република Северна Македонија ги исполнува критериумите да ги почне преговорите за членство и смета дека одложувањето има негативно влијание врз кредибилитетот на ЕУ, истакна еврокомесарот Дејвид Гир, презентирајќи го извештајот на ЕК за напредокот на земјата во процесот на евроинтеграција.

Гир на заедничката прес-конференција со вицепремиерот задолжен за европски прашања Никола Димитров, го пренесе заклучокот на ЕК дека се очекува првата меѓувладина конференција со која би бил означен стартот на преговорите со Северна Макеоднија да се одржи до крајот на годинава.

Затоа, истакна, Гир треба да бидат засилени напорите за решавање на прашањето со Бугарија.

Треба да продолжи и имплементацијата на билатералните договори со Бугарија и со Грција, од сите страни потписници.

Земјата покажа цврста решеност да напредува кон ЕУ, одржува чекор во реформите и има резултати. Треба да продолжат напорите поврзани со борбата против корупцијата, владеење на правото и реформа на админситрацијата, порача евроамбасадорот Дејвид Гир.

Би можело да ве интересира

Стоев: Бугарија очекува јасни гаранции од Северна Македонија

А1он

Спорот со Бугарија повторно предмет на дебати на министерскиот совет во ЕУ

А1он

Варвициотис: Вратата на Европа мора да биде отворена за Западен Балкан

Ана Ололовска

Преговорите со Скопје и Тирана на дневен ред на Советот на ЕУ денеска

Ана Ололовска

Заев – Дуда: Северна Македонија треба веднаш да ги започне преговорите со ЕУ за да се потврди дека европскиот проект е жив и атрактивен

А1он

Димитров за проблемот со Бугарија: Не можете да создадете антиевропски критериум и тоа да ви биде услов за влез во ЕУ

Ана Ололовска