(ВИДЕО) Гаши: Очекувам промени по 12-ти април, особено во албанскиот блoк

Од:

На 12 април ќе имаме избори и тоа ќе да биде добар ден за сите, кога ќе изгрее ново сонце, особено кај Албанците, изјави лидерот на Алтернатива, Африм Гаши по лидерската средба што се одржа вечерва во вилата „Водно“ на иницијатива на претседателот Стево Пендаровски.

Тој кажа дека очекува дека ќе има промени по предвремените парламентарни избори на 12-ти април наредната година, особено во албанскиот блок.

– Очекуваме дека после 12 април ќе има промени особено во албанскиот блок. Ние прифативме датум за избори и очекуваме демократски и фер процес. рече Гаши.

Би можело да ве интересира

Милошоски: Во ВМРО-ДПМНЕ сме искрени, не сме за една изборна единица, Заев манипулира

Габриела Димковиќ-Мишевска

Груби: Имаме усогласен текст за Изборниот законик, но нема промена на изборниот модел

„Совет на амбасадори“: Кампањата за избори е почната предвреме, веднаш да престане

Дебата за една изборна единица, Мицкоски и Ахмети не дојдоа

Татјана Ташкова

12 април поволен датум за избори, сепак ратификацијата на Протоколот за НАТО може да предизвика промени

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ се против една изборна единица

Габриела Димковиќ-Мишевска