(ВИДЕО) Гаши: Очекувам промени по 12-ти април, особено во албанскиот блoк

Од:

На 12 април ќе имаме избори и тоа ќе да биде добар ден за сите, кога ќе изгрее ново сонце, особено кај Албанците, изјави лидерот на Алтернатива, Африм Гаши по лидерската средба што се одржа вечерва во вилата „Водно“ на иницијатива на претседателот Стево Пендаровски.

Тој кажа дека очекува дека ќе има промени по предвремените парламентарни избори на 12-ти април наредната година, особено во албанскиот блок.

– Очекуваме дека после 12 април ќе има промени особено во албанскиот блок. Ние прифативме датум за избори и очекуваме демократски и фер процес. рече Гаши.

Би можело да ве интересира

Жерновски: Посакувам компромис за одлуката за избори

А1он

Проценка за нова вонредна состојба, очекувања за дијалог и исход за датум на избори

Ана Ололовска

Спасовски: 22 дена по завршување на вонредната состојба ќе треба да се одржат изборите

Кристијан Ландов

ВМРО ДПМНЕ: Само Костадинов може да бара брзи избори во ден кога има мртви од коронавирус

А1он

Заев: Нова лидерска средба може да се одржи најдоцна до крајот на мај

А1он

Додик: Одлуката за одложување на изборите во БиХ е нелегитимна

А1он